
PRESSEMEDDELELSE
Søndag den 2. november 2025 kl. 10.00 rides den traditionsrige Hubertusjagt i Jægersborg Dyrehave ved Klampenborg. Så pak picnickurven med varme drikke, kage og sandwich og tag familien med ud i den smukke efterårsskov for at opleve den unikke blanding af sport, natur og tradition.
Omkring 80 ryttere i røde jakker sætter afsted fra Peter Lieps Hus til et eventyrligt og udfordrende ridt på ca. 10 kilometer gennem skoven .Jagten fører rytterne gennem Ulvedalene, over Sandskredet og videre til det legendariske spring i Magasindammen, hvor spændingen altid kulminerer. Her samles tusindvis af tilskuere for at opleve dramatikken på nærmeste hold – og der lyder både gisp og latter, når en uheldig rytter tager sig en ufrivillig dukkert i det kolde vand. I år forventes der ekstra meget vand i dammen efter en våd sommer, og ruten er flere steder justeret for at skabe optimale forhold for hestene.
Hubertusjagten er ikke kun en konkurrence – det er en folkefest. Siden Sportsrideklubbens stiftelse i 1900 har jagten været afholdt den første søndag i november, og dagen er blevet en fast tradition for både ryttere og publikum. Op mod 40.000 mennesker plejer at samles i Dyrehaven for at nyde hestene, efterårsstemningen og det særlige skue ved Eremitageslottet.
Under hele jagten kan man følge feltet via speak fra Eremitageslottet

Årets jagt afsluttes som altid med et spændende opløb ad den gamle galopbane fra Hjortekær mod Eremitageslottet, hvor de ryttere, der har kvalificeret sig gennem årets 22 jagter, kæmper om sejren.
H.M. Dronning Marys ærespræmie overrækkes til årets vindere af H.K.H. Prinsesse Benedikte efter opløbet.
OBS: Naturstyrelsen minder om, at der ikke må parkeres inde i Dyrehaven – brug de offentlige parkeringspladser udenfor lågerne.
Program og rutekort findes ved de røde låger og på sprjagt.dk og hubertusjagt.dk.