Foto: Lars Møller
Annika er tidligere verdensmester i dressur, men hun bryster sig ikke kun af den flotte sportslige præstation. Kvinden, der er rejst til Rio for at stille op i de Paralympiske Lege, er nemlig også civilingeniør og så har hun en rygmarvsskade.
Annika er uddannet civililingeniør i miljøteknologi og arbejder til daglig i Nyborg Kommune. Annika rider til de Paralympiske Lege, fordi hun har en rygmarvsskade, men at have en funktionsnedsættelse stopper ikke den målrettede kvinde på 37 år.
Annika vandt VM i Hartpury i England i 2007, men karrieren stoppede imidlertid ikke her: Efter VM-titlen var i hus red Annika til de Paralympiske Lege i Beijing i Kina i 2008, så gik turen til Kentucky, hvor Annika red endnu et VM, før hun satte hest og sig selv på et fly til London i 2012. Under de seneste Paralympiske Lege i London vandt Annika to bronzemedaljer i Mesterskabsklassen og i kür. Senest har Annika redet VM i Caen, Frankrig i 2014. Her blev det til en bronzemedalje i kür.