Annonce
harry smolders, gilles thomas og andreas schou til præmieoverrækkelsen ved longines global champion tour 2025. foto lgct
Harry Smolders, Gilles Thomas og Andreas Schou til præmieoverrækkelsen ved Longines Global Champion Tour 2025. Foto: LGCT

En lille nation – men vi er med i toppen

Selvom Danmark er et lille land – også i ridesportens verden sammenlignet med mange af de store europæiske nationer – gjorde Andreas Schou det klart, at størrelse ikke er en hindring for ambitioner og resultater. Under den glitrende saudiske nattehimmel, hvor Longines Global Champions Tour 2025 kulminerede i en af de mest mindeværdige finaler i tourens historie, blev den danske rytter hædret og fejret for sin podieplacering.

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

I en finale fyldt med spænding, præcision og følelser skrev belgiske Gilles Thomas sig ind i historiebøgerne som vinder af Longines Global Champions Tour 2025. Den blot 26-årige rytter leverede en sæson præget af stabilitet, ro og teknisk overlegenhed og hævede sig over nogle af verdens mest erfarne konkurrenter. Med sejren cementerer han sin plads blandt ridesportens absolutte elite – og bliver samtidig den yngste LGCT-mester nogensinde.

Finalen i Riyadh blev et drama til sidste spring. Den dobbelte mester Harrie Smolders viste endnu engang sin taktiske styrke og sikrede sig andenpladsen efter en gennemført sæson. På tredjepladsen leverede Danmarks Andreas Schou en imponerende indsats på sin trofaste makker Napoli vh Nederassenthof – et resultat, der vidner om dansk ridesports høje internationale niveau.

Belønning for hårdt arbejde

Aftenen var en symfoni af jubel, lettelse og tårer – en værdig afslutning på en uforglemmelig sæson.

lgct of riyadh riyadh, 1 november 2025 ph.filippo gabutti/lgct

“Ærligt talt er det svært at beskrive,” sagde en bevæget Gilles Thomas efter sejren.”

“At blive den yngste mester nogensinde er noget, jeg kun har turdet drømme om. Denne sæson har budt på udfordringer og uforglemmelige øjeblikke, og at stå her nu er en belønning for alt det hårde arbejde – fra mit team, mine heste og alle, der står bag mig.”

Thomas Gilles roste samtidig tourens unikke format:

“Hvert stævne er noget særligt – atmosfæren, banerne, konkurrencen. At ride mod de ryttere, jeg voksede op med at beundre, og nu stå iblandt dem som mester, er noget, jeg aldrig vil glemme.”

Hollandske Harrie Smolders udtrykte tilfredshed med sin egen stabile præstation i hele touren, men roste også Gilles for at have redet en exceptionel sæson og at han fuldt ud fortjener LGCT sejren.

Schou hylder sit hold efter historisk podieplads

Andreas Schou, som med tredjepladsen sikrede Danmark en plads på podiet, fremhævede holdets store indsats:

“Der ligger så mange timer bag de få minutter, jeg rider i banen. Hele holdet arbejder utrætteligt, og det betyder meget at kunne give noget tilbage til dem. At stå på podiet og vise, at vi i Danmark kan være med i toppen, selv om vi er en lille nation, betyder utroligt meget.”

2025 LGCT Slutstilling
  • Gilles Thomas – 287 point
  • Harrie Smolders – 246 point
  • Andreas Schou – 221 point
  • Denis Lynch – 219 point
  • Christian Kukuk – 209 point
  • Simon Delestre – 204 point
Andreas Schou og Napoli VH Nederassenthof på banen i Rabat
Andreas Schou og Napoli VH Nederassenthof på banen i Rabat

Jan Tops, stifter og præsident for Longines Global Champions Tour, opsummerede sæsonen med begejstring:

“2025 har været en enestående sæson. Vi har set nye stjerner, fantastiske præstationer og et niveau, der har hævet barren for sporten. Hver destination – fra Doha til Shanghai, Monaco til Rom og nu Riyadh – har bidraget med sin egen magi. Rytterne, hestene og deres teams har endnu engang vist, hvad passion og perfektion kan skabe.”

Next stop – Prag

Fra 20.–23. november mødes verdens bedste ryttere i O2 Arena i Prag til GC Prague Playoffs, hvor LGCT Super Grand Prix afgør årets ultimative vinder.
Kun vindere (eller bedst placerede kvalificerede) fra årets 16 etaper har fået billet til finalen – den såkaldte “Super 16”:

Doha – Abdel Said
Mexico City – Emanuele Camilli
Shanghai – Scott Brash
Madrid – Marco Kutscher
Cannes – Harrie Smolders
St. Tropez – Jérôme Guery
Paris – Gilles Thomas
Monaco – Simon Delestre
London – Christian Kukuk
Valkenswaard – Nicola Philippaerts
Riesenbeck – Gerrit Nieberg
New York – Thibault Philippaerts
Wien – Philipp Weishaupt
Rom – Maikel van der Vleuten
Rabat – Anastasia Nielsen
Riyadh – Jana Wargers

Kilde:


Longines Global Champion Tour official site: LGCT

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Annonce

Seneste artikler

Hubertusjagten 2025 – Tradition, dramatik og efterårsglæde i Dyrehaven

Læs mere →

Cappall gør det muligt – miljøvenlig hestepleje uden kompromis

Læs mere →

Beskyt hestene mod influenza

Læs mere →

“This is what dreams are made of”

Læs mere →

NYHED fra Equsana

Læs mere →

Mesterskabet afgjort – kampen fortsætter

Læs mere →

Mistanke om falsk negativ ormetest? Sådan bør du reagere

Læs mere →

World Cup Herning 2025: Når verdens bedste dressurryttere samles i Danmark

Læs mere →

Ahornforgiftning – dyrlæger advarer om stigende risiko

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 42597155
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk