
Når sommeren går på hæld, står mange heste lidt rundere, end de gjorde i foråret. Måneder med godt græs, mindre træning eller bare lidt for rigelig adgang til kalorier kan sætte sig på kroppen. Men er det egentlig så slemt? I naturen ville heste jo netop tage på i de gode måneder og bruge reserverne gennem vinteren. Svaret er ikke helt sort-hvidt.
Hestens kropsvægt kan variere gennem året. Studier har vist sæsonmæssige udsving i både kropsvægt, appetit og stofskifte, og hos ponyer ser man blandt andet en naturlig tendens til større vægtøgning i sommerhalvåret.
Set fra et evolutionært perspektiv giver det god mening. Sommer og sensommer byder på mere tilgængeligt foder, mens vinteren traditionelt har været en periode med mindre føde og større energiforbrug.
Så en lille sæsonmæssig variation i huld er ikke nødvendigvis et problem.
Problemet opstår, hvis vægten kun går én vej.
Mange tamheste lever nemlig under helt andre forhold end deres fritlevende forfædre.
Når græsset forsvinder, kommer der hø eller wrap på folden. Hesten står måske mere i læ, får dækken på og har adgang til foder af stabil kvalitet hele vinteren.
Det betyder, at den naturlige periode med vægttab kan udeblive.
I et studie af ponyer med fri adgang til foder var de naturlige mekanismer, der normalt dæmper vinterens vægtøgning, ikke nok til at forhindre udviklingen af overvægt.
Det er derfor værd at skelne mellem at have lidt ekstra reserver efter sommeren og at være overvægtig på vej ind i vinteren.
Overvægt hos heste er ikke kun et spørgsmål om udseende.
Fedtvæv fungerer også som et aktivt organ i kroppen og kan påvirke blandt andet stofskiftet. Overvægt forbindes med øget risiko for insulinforstyrrelser, og insulin dysregulation er en central risikofaktor for hormonelt betinget forfangenhed.
Det er samtidig vigtigt at understrege, at overvægt og Equine Metabolic Syndrome ikke er det samme. Ikke alle overvægtige heste har EMS, og nogle heste med EMS kan være relativt slanke. Derfor kan man ikke vurdere hestens metaboliske sundhed alene ved at kigge på dens kropsform.
Men hvis hesten allerede er markant rund efter sommeren, er efteråret et godt tidspunkt at reagere.
Når vinterpelsen vokser frem, bliver det vanskeligere at vurdere huld med øjnene alene.
Derfor kan sensommeren og det tidlige efterår være et oplagt tidspunkt at mærke hesten grundigt igennem.
Kan du let mærke ribbenene uden at skulle trykke hårdt? Hvordan føles fedtdepoterne omkring mankekam, halerod og skuldre? Har halsen udviklet en tydelig fedtkam?
Body Condition Score kan bruges som et praktisk redskab til at følge udviklingen over tid. Hos mange heste er regelmæssig vurdering mere værdifuld end et enkelt tal, fordi man opdager, hvis hesten gradvist bliver rundere fra sæson til sæson.
Ja – sæsonmæssige udsving er en naturlig del af hestens biologi.
Det betyder dog ikke, at det er sundt for en allerede overvægtig hest at tage yderligere på “for at have noget at stå imod med” om vinteren.
For en rask hest i passende huld kan en mindre vægtvariation være helt naturlig. For en nøjsom pony, en hest med fedtdepoter eller en hest med kendt insulin dysregulation kan sensommerens ekstra kilo derimod være noget, man med fordel tager alvorligt.
Det handler altså mindre om at holde hesten præcis samme vægt hele året – og mere om at sikre, at dens naturlige sæsonudsving ikke langsomt udvikler sig til permanent overvægt.
For den moderne hest kommer vinteren nemlig sjældent med mangel på mad.
Og netop derfor kan vi ikke altid regne med, at vinteren automatisk tager sommerens ekstra kilo igen.
Dugdale, A. H. A. et al. (2011). Effects of season and body condition on appetite, body mass and body composition in ad libitum fed pony mares. Veterinary Journal.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21146430/
Takahashi, Y. et al. (2017). Seasonal fluctuations in body weight during growth of Thoroughbred racehorses during their athletic career. BMC Veterinary Research.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28821254/
Bertin, F. R. (2026). Diagnosis and management of equine metabolic syndrome. Equine Veterinary Education.
https://beva.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eve.70094
McCullagh, S. & Keen, J. (2024). Bringing equine adipose tissue into focus. Equine Veterinary Education.
https://beva.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eve.13894
Morgan, R. A. (2021). Nutritional Considerations When Dealing with an Obese Adult Equine. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33820604/