Annonce
Nogle heste reagerer meget voldsomt på deres omgivelser og kan dermed være svære at håndtere. Foto: Malgré Tout

Team Ligeværd: Hurtig puls og friske heste

Vi har på redaktionen modtaget en række spørgsmål, til vores brevkasse fra vores læsere, hvilket vi er utrolig glade for. Marianne Florman, Mathilde Denning, Dorte Christiansen og Helene Gjerding, som er en del af det super kvalificerede og engagerede ekspertpanel “Team Ligeværd” – giver her deres bud på en læsers udfordring og ønske om at blive bedre til at håndtere tændte heste.

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

“Nærvær og hvordan din energi påvirker hestens adfærd”

Hej Team Ligeværd

Jeg vil gerne blive bedre til at håndtere heste fra jorden, men bliver ofte nervøs når de bliver lidt tændte. Jeg prøver at undgå det ved at fokusere på min vejrtrækning, samt ved at visualisere, at det hele ender godt. Men jeg får alligevel hurtig puls og kommer til at lave hurtige bevægelser, når de hopper lidt rundt i træktovet, eller udviser uønsket adfærd.

Hvordan bliver jeg bedre? Og hvordan med de heste, der gerne vil trække lidt af sted med én, når de bliver lidt friske eller nervøse? Hvordan skal de gå i træktovet? Må de gerne gå lidt hurtigere, eller skal jeg irettesætte dem – og hvordan skal jeg gøre det?

Problemet opstår både når jeg håndterer mine egne heste, men også de andre i stalden.
Der møder jeg virkeligt mange forskellige holdninger til det – også nogle, hvor jeg tænker, at det ikke fair over for hesten.

Håber at høre fra jer, Olivia

Team Ligeværd svarer:

-Hej Olivia, tak for dit spørgsmål og din ærlighed – der er helt sikkert mange, som kan relatere til det, du skriver. Vi kommer med lidt forskellige perspektiver til dig, som vi håber kan hjælpe dig.

Marianne: (Marianne Florman True Lead Academy)

Vær autentisk og stå ved din nervøsitet

Jeg har både nogle tanker som handler om dig, og nogle som handler om de heste, du går med. I forhold til dig selv er det meget svært at “undgå” sin nervøsitet ved at forsøge at aflede sin opmærksomhed. Det er utrygt for hesten, fordi du ikke er autentisk. Stå derfor ved din nervøsitet – og lad hesten vejlede dig til at regulere dit nervesystem. Heste er geniale til dette. Hvis hesten f.eks. drejer nakken og ser sig omkring, så lad den gøre det – og gør det samme – sammen med den. Altså drej nakken stille og roligt og lad øjnene finde ting, der beroliger: flotte farver på træerne, en smuk udsigt. Dette kaldes “orientering”, og det hjælper nervesystemet med at falde til ro. Du kan øve dig på det i andre situationer, hvor du mærker øget puls. Orienteringsevnen er essentiel for at finde ro.

marianne florman understreger, at alle vores sanser er betydningsfulde og kan bringes i spil, når vi arbejder med heste. foto private.

“Vores sanser er ofte adgangen til vores egenkontakt – og hesten har brug for dig.”

Marianne Florman


Med hensyn til hestene oplever jeg ofte, at nervøsitet bliver værre, når de bliver holdt tilbage eller hevet i. Heste bliver ofte urolige når de ikke har kontakt med dem, de går sammen med, så det er vigtigt, at du er i “egenkontakt”. Du kan måske bede hesten om at samtale på jeres lille trækketur. I kan tale om jeres retning og tempo, men I kan også tale om hvad I hører, ser og lugter, undervejs. Vores sanser er ofte adgangen til vores egenkontakt – og hesten har brug for dig.
Du kan også vejlede hesten til at bruge sin energi, f.eks i en cirkel rundt om dig, mens du går fremad. Det kræver lidt øvelse at håndtere, men heste plejer at blive trætte af at bruge energi på den måde, og finder ofte ind i dit tempo, efter lidt tid.

Mathilde: (Mathilde Denning, Animal Listening)

Find tryghed i din boble og skab et sikkert rum for hesten

Jeg er enig med Marianne i, at det vigtigste er at være autentisk. Du skal stå ved dine følelser, også selvom du ønsker, at de ikke var der. Hestene mærker dine følelser, selvom du prøver at skjule dem, og det er mere utrygt at være sammen med en, der skjuler sine følelser, end en, som kan eje dem.

Jeg kommer til at tænke på dit personlige rum – altså den energi, der udstråler fra din krop, og udgør en boble omkring dig. De fleste af os tænker kun på den, hvis nogen går for tæt på os, så det føles ubehageligt. Men hestene er virkeligt dygtige til at mærke det personlige rum – eller boble – hvis det er tydeligt for os selv. Måske kan du begynde at lægge mærke til din boble – hvornår føler du, at nogen går for tæt på dig? Hvornår kan du mærke andre? Kan du lukke øjnene og prøve at se dit rum for dig? Kan du give det en farve og et materiale?

Ud fra det du skriver, fornemmer jeg, at du er følsom – så måske har du brug for at styrke din boble. Det kan du gøre ved at se den for dig i et stærkt materiale, der er robust.

at slippe energien fri og lære at samarbejde med hestens power i stedet for at det skaber nervøsite er i følge mathilde denning en win win for dig og hesten. foto simii photography
At slippe energien fri og lære at samarbejde med hestens power, i stedet for, at det skaber nervøsitet, er i følge Mathilde Denning en win win for dig og hesten. Foto: Simii photography

Se og mærk denne boble for dig, fyld den med en følelse af tryghed for dig selv, og sørg for, at boblen ikke overtrædes.
Hvis du har en hest med meget energi, så se om den energi kan bruges udenfor din boble, så du kan føle dig tryg inde i din boble.
Har du en hest, som trækker med dig, vil jeg råde dig til at prøve at hjælpe den til at blive til stede i sig selv, og være centreret omkring dig. Det kan du gøre ved at give hesten små opgaver, såsom at gå på en cirkel, bøje lidt til en af siderne, tage et par skridt til siden osv. Igennem disse små opgaver, beder du hesten om at forblive i sin energi ved dig, i stedet for at skynde sig fremad.

Rigtig mange heste får at vide, at de ikke må bruge deres høje energi i nærheden os mennesker. Vi lukker det ned og pakker det sammen. Det er ærgerligt, for heste har brug for at kunne slippe deres energi fri. I forholdet til din egen hest kan du tænke over, om du kan finde nogle aktiviteter, hvor det vil føles sikkert for dig at lade din hest vise sin power, styrke og energi. Prøv at finde frem til et naturligt, sikkert og trygt sted, I kan være sammen om den energi. For det er noget hestene gerne vil dele med os.

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Dorte: (Dorte Christiansen, Emotional Body)

Styrk nysgerrigheden – gå på opdagelse sammen

Der kan være mange grunde til, at heste bliver tændte, og derfor er der også forskellige måder at forholde sig til det på. Mit bidrag til dit spørgsmål tager udgangspunkt i, at den måde, vi kommer fra start på, har stor betydning for, hvilken energi vi bygger op.

Fra neurovidenskaben ved vi, at hestens største kilde til motivation oprindeligt var nysgerrighed og behovet for at undersøge. Den nysgerrige søgen kan vi desværre lukke ned med forudbestemte planer, hvor vi vil have hesten til at præstere ud fra vores ønsker om et bestemt resultat. Det kan skabe et pres, som hesten reagerer på.

Hvordan vil det mon være, at lade hesten være nysgerrig på, hvad I skal sammen?
At gå på opdagelse i dine ideer, inden du begynder at håndtere ham/hende?
Og at du samtidig tillader din nysgerrighed at sprede vingerne ud og gå på opdagelse i, hvordan du kan præsentere din øvelse, så hesten får lyst til at gå med på din idé?

Uanset om jeg har planer for mit samvær med mine heste en given dag, vil jeg altid stille mig åben for at mærke, hvor vores nervesystemer kan mødes i kontakt, inden jeg begynder på noget. Hvis dette møde får tid, og jeg gør mig tilgængelig, lige præcis, som jeg har det den dag, vil hesten give feedback i den måde, de tager kontakt på.
Skal vi starte på afstand? Får jeg en mule på maven? Får jeg et blødt blik? Eller måske et ordentlig gab?

Hestens største kilde til motivation oprindeligt var nysgerrighed og behovet for at undersøge. den nysgerrighed skal vi huske at bruge, siger dorte christiansen der står bag emotional body. foto

“En hest kan møde mig der, hvor jeg er – og jeg kan møde hesten der hvor han/hun er. Det kan samtidig give en pejling på, hvad der spiller sammen imellem os, lige den dag.”

Dorte Christiansen

Hvis udgangspunktet er at gå på opdagelse sammen i, hvad der er let og hvad der er svært ved en øvelse, så kommer det til at handle om samspillet og vejen dertil, mere end om det lykkes at få hesten til at udføre noget bestemt. Det er min erfaring, at den åbne tilgang kan få pulsen til at falde til ro.


Helene: (Helene Gjerding, HorseWays)

Fairness og mental styrke

Jeg vil gerne sige et stort varmt tak til dig, fordi du mærker efter, om noget du ser og hører er unfair overfor hesten – og ikke accepterer det. Hestene har brug for mennesker som dig, der ikke reagerer automatisk med at gøre ting ved dem, som ikke føles rigtigt eller fair.

Måske ville jeg foreslå dig, at du opsøger lidt hjælp eller støtte til at finde ud af, hvad du selv synes føles godt og fair. Som kan give dig viden og redskaber til at sortere i, hvad andre mener er rigtigt, og som kan give dig sikkerhed, tekniske fif og mental styrke til at være sammen med hestene – også når de viser os deres energi, vilje og styrke, som er en del af de fantastiske væsener, de er.

Team Ligeværd og redaktionen på Malgré Tout takker dig for dit gode spørgsmål og håber svarene kan hjælpe dig til, at føle dig mere tryg i samarbejdet med hestene i dit liv.

LÆS OGSÅ: Ja-tak til nej-tak 

NÆSTE GANG i Brevkassen med Team Ligeværd: “Ny hoppe i flokken og dækken-kaos”

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)
Annonce

Seneste artikler

Først skal julen vises siden skal den spises

Læs mere →

Læsernes billeder – fem øjeblikke, der fik os til at smile

Læs mere →

Jul i stalden – lys, gran og gode traditioner

Læs mere →

Hestens Værn efter møde med fødevareministeren

Læs mere →

Afvanding på hesteejendomme – en ofte overset, men afgørende faktor

Læs mere →

Team Ligeværd: Når dækkenet udløser konflikt i flokken

Læs mere →

Team Ligeværd: Hurtig puls og friske heste

Læs mere →

Team Ligeværd: “Har heste behov for at tage afsked?”

Læs mere →

Team Ligeværd: “Fra spænding til bæring”

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 42597155
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk