Annonce
Høballer på mark
Mangel på nedbør under græssets vækststadie påvirker udbyttet. Foto: Canva Pro

8,2 millioner ton: Tørkesommeren 2026 gør vinterens hø dyrere

Årets danske kornhøst lander på 8,2 millioner ton — et godt stykke under det tiårige gennemsnit på 8,7 millioner ton, viser tal fra Danmarks Statistik og Landbrugsavisen. Tørke, mere vårsæd og et faldende kornareal er de tre store forklaringer. For dig som hesteejer er det ikke bare endnu en landbrugsstatistik, det er et tidligt varsel om, at vinterens hø kan blive både dyrere og sværere at få fat i, hvis du venter til december med at handle.

Hvad har kornhøsten med dit hø at gøre?

Kornhøst og hø er ikke det samme, men de vokser under de samme himmelstrøg. Den tørke, der har trukket kornudbyttet ned i sommeren 2026, har ramt de samme marker, den samme jord og de samme nedbørsmængder, som afgør, hvor meget græs og hø landmænd kan høste til salg. Når afgrøder generelt giver mindre, plejer landmænd erfaringsmæssigt at holde mere af deres eget grovfoder tilbage til egne dyr, frem for at sælge det videre. Det strammer udbuddet for dig, der skal købe hø udefra.

Tørken rammer bredere end kornmarken

Ifølge Landbrugsavisen skyldes den lave kornhøst tre ting: tørke i vækstsæsonen, en større andel vårsæd (som er mere følsom over for tørke end vintersæd), og et kornareal, der er faldet år for år. Ingen af de tre forhold er isoleret til kornmarken. Tørke og et faldende landbrugsareal til foderafgrøder generelt er præcis den slags vilkår, der historisk har sendt priserne på hø og halm opad, senest under tørkeåret 2018.

Det betyder ikke nødvendigvis, at der bliver hømangel i år, men det er et solidt argument for ikke at regne med, at udbuddet af god hø holder sig stabilt og billigt hele vinteren.

Sådan handler du klogt nu — ikke i december

1. Køb tidligt. Jo længere du venter, jo mindre er udvalget, og jo mere pres er der på prisen. Sensommeren og det tidlige efterår er typisk det tidspunkt, hvor udbuddet er størst.

2. Læg budgettet for hele vinteren nu. Regn på, hvor meget hø din hest reelt skal bruge fra nu og til foråret, og sæt penge af til det samlet, i stedet for at købe måned for måned og blive overrasket af prisstigninger undervejs.

3. Køb gerne i større partier, hvis du har plads til det. Prisen pr. balle falder ofte, når du køber mere ad gangen, og du binder dig til den pris, du handler til nu, frem for prisen i januar.

4. Vælg en producent eller høhandler, du kender eller kan få gode anbefalinger til. I et år med stramt udbud er det de faste, pålidelige aftaler, der holder, når det bliver svært at finde ekstra hø i sidste øjeblik.

5. Lad ikke prisen alene styre valget. Billigst hø er ikke altid den bedste handel, hvis kvaliteten er ringe, og du ender med at skulle supplere med mere kraftfoder. De konkrete analyseværdier for protein, sukker og tørstof er en helt separat overvejelse, når du forhandler pris.

Vent ikke til frosten kommer

Ingen kan love dig præcis, hvad en høballe koster i december 2026. Men et kornhøsttal, der ligger et halvt mio. ton under gennemsnittet, er ikke et signal, vi vil anbefale at ignorere, hvis du normalt handler hø i sidste øjeblik. Brug sensommeren til at få styr på aftalen, mens der stadig er noget at vælge imellem, så du kan bruge vinteren på at nyde din hest frem for at jagte den sidste balle hø til overpris.

FAQ

Hvornår bør jeg købe hø til vinteren?

Så tidligt som muligt i sensommeren eller det tidlige efterår, mens udbuddet er størst, frem for at vente til der er pres på priserne senere i sæsonen.

Er det billigere at købe hø i store partier?

Ofte ja, prisen pr. balle plejer at falde ved større indkøb, men det kræver, at du har tør og velventileret plads til at opbevare det.

Betyder en dårlig kornhøst automatisk hømangel?

Ikke nødvendigvis, men de samme tørkeforhold, der har presset kornudbyttet ned i 2026, øger risikoen for et strammere udbud og højere priser på hø og grovfoder generelt.

Læs også

Kilder

Annonce

Seneste artikler

8,2 millioner ton: Tørkesommeren 2026 gør vinterens hø dyrere

Læs mere →

Ny nordisk test skal afsløre EMS mere præcist hos heste

Læs mere →

Christian Kukuk vandt London Grand Prix for andet år i træk med 0,18 sekunders margin

Læs mere →

FEI’s blodregel: Danmark stemte nej, gælder nu i Aachen

Læs mere →

Mavebremselarver: Når hesten pludselig ikke vil tygge

Læs mere →

Vandforhindring i terrænet: 3 øvelser der tager frygten

Læs mere →

Fra 2026: Kursus i hestevelfærd kræves for rytterlicens

Læs mere →

FEI dropper forbud mod dobbeltbid for juniorer indtil videre

Læs mere →

Danske Trakehner-håb til VM for unge dressurheste i Verden

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 36696249
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk