Annonce
foto: malgretout

3. plads til dressurlandsholdet i Aachen

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Lørdag blev sidste afdeling af den 5* Nations Cup redet ved det store CHIO Aachen stævne i Tyskland. Danmark sluttede på en 3. plads, efter meget flotte ridt af både Cathrine Dufour med Atterupgaards Cassidy og Daniel Bachmann Andersen på Blue Hors Zack. Begge ekvipager er ydermere kvalificeret til kürfinalen i morgen.

Flot dansk indsats


Den 5* Nations Cup i Aachen blev afgjort ved sammenlægning af de tre bedste resultater fra torsdagens Grand Prix og lørdagens Grand Prix Special. Efter torsdagens ridt, lå det danske dressurlandshold på en tredjeplads og den position bevarede holdet altså også efter dagens ridt. Der var dog lidt udfordringer undervejs, da Anna Zibrandtsen i dag var nødt til at trække sig fra konkurrencen, idet hendes hest Arlando var halt. Cathrine Dufour og Atterupgaards Cassidy red igen det bedste resultat hjem for holdet, og med 77.489% blev det til en flot individuel fjerdeplads.

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Daniel Bachmann Andersen og Blue Hors Zack opnåede 75,0% og en ottendeplads, mens Anders Dahl og Selten HW fik 68.511% og en 23. plads. Det er de 15 bedste individuelle ryttere fra Grand Prix Special går videre til Grand Prix Kür i søndag, og det betyder at både Daniel og Cathrine skal ride igen i morgen. Nations Cuppen blev vundet af Tyskland, mens USA tog andenpladsen.

Se hele resultatet af holdkonkurrencen her.

Clipmyhorse.tv livestreamer fra stævnet, og nogle klasser vises også på tysk tv (WDR og ARD).

Læs også: Landshold klar til Aachen

Annonce

Seneste artikler

Sommerklipning af hest: Skader måske mere end det gavner

Læs mere →

Jessica Springsteen – meget mere end et kendt efternavn

Læs mere →

FEI Harmony-karakter 2026: Fem kriterier dommerne bedømmer

Læs mere →

Ridning i varmen: Hvad 28 grader gør ved din ridning

Læs mere →

Hest til Sverige 2026: Hvad EU-transportloven kræver

Læs mere →

Grovfoderets tre tal: sukker, protein og svamp

Læs mere →

Millionheste uden hegn: Prisen for at ulvesikre 30 varmblodsheste

Læs mere →

Overgangsvarme: Farligere for din hest end stabil sommervarme

Læs mere →

Hoven i tørvejr: tre forandringer — og hvornår biotin virker

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 36696249
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk