Annonce

Bronze til Stinna Tange ved EM

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Stinna Tange Kaastrup og Horsebo Smarties vandt bronze i mandagens individuelle test (grad II) ved EM i paradressur i Göteborg. Tobias Thorning Jørgensen sluttede på en 5. plads i grad III, mens Susanne Jensby Sunesen og Annika Lykke Dalskov Risum blev henholdsvis nr. 5 og 6 i grad IV.

Stinna Tange Kaastrup, der i 2016 fik et stort internationalt gennembrud ved de Paralympiske Lege i Rio, fortsætter med at hente medaljer til Danmark. På førstedagen af EM i paradressur leverede hun en overbevisende præstation til 72,029 % i den individuelle test, og det var nok til at sikre Danmarks første medalje i Göteborg.

”Jeg er meget glad og tilfreds. Det er en rigtig god start på EM for mig. Det var et super travprogram, hvor vi fik vist noget af vores bedste, men desværre lavede vi lidt for mange fejl i skridtprogrammet”, siger Stinna Tange Kaastrup.

Godkendt dansk start


Resten af det danske landshold kom også fint fra start, uden at præstationerne dog rakte til medaljer i dag. Mesterskabsdebutanten Tobias Thorning Jørgensen og Bruunholms Caribian i grad III havde et godt ridt til 70,294 % – kun 0,089% fra en medalje.
”Det var fedt at ride ind på banen og komme i gang med stævnet, og jeg er ok tilfreds med min præstation, selvom der var lidt for mange små fejl”, siger Tobias Thorning Jørgensen, der med sine 17 år er feltets yngste deltager.

Der var også lovende danske takter i grad IV, hvor det blev det til en 5. plads til Susanne Jensby Sunesen og CKS’s Que Faire med 69.975 % bare hundrededele foran Annika Lykke Dalskov Risum på Aros A Fenris, der red til 69.926 %.

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Tilfreds landstræner


Parasport Danmarks nye landstræner i dressur, Astrid Gemal, er tilfreds med den danske start.
”Jeg synes, at alle rytterne var top klar og leverede nogle flotte ridt. Det var en super flot præstation af Stinna og en velfortjent bronzemedalje. Hos de andre var der nogle små fejl undervejs, og det koster selvfølgelig dyrt. Men overordnet set er jeg meget tilfreds og ser frem til i morgen”, siger hun.

Tirsdag skal de danske EM-ryttere ride holdtest.

Følg med her


Resultater fra EM
Parasport Danmarks eliteatleter på Facebook
Livestreaming (med abonnement)

Pressemeddelelse Dansk Ride Forbund

Annonce

Seneste artikler

Hestedagbogen: hyggeligt og nyttigt at skrive ned, hvad i laver

Læs mere →

To timer, fem dage om ugen: Er hestelovens minimumskrav egentlig god hestevelfærd?

Læs mere →

Lær hesten at stå stille: tre små trin og en gulerod

Læs mere →

Sådan ved du, at din hest trives: 5 små valg i hverdagen

Læs mere →

Gnæg, prust og hvin: 6 hestelyde og hvad de siger om humøret

Læs mere →

Hvor ofte skal hesten have smed? Gør besøget til en fast aftale

Læs mere →

Bidløst hovedtøj i dressur: det skal du træne, før du stiller op

Læs mere →

Staldhunden: medarbejderen, du altid kan regne med møder ind

Læs mere →

Pintoen: Den brogede hest, der ikke er en egentlig race

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 36696249
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk