
At have sin egen hest er for mange en drøm, men det er også en hobby, der hurtigt kan fylde rigtig meget. Ikke bare i kalenderen, men også i økonomien, tankerne og de valg, man træffer i hverdagen. For mens andre måske kan tage direkte fra arbejde til en spontan middag eller bruge hele søndagen på sofaen, står der et levende dyr og venter på dig.
Og det kan godt få én til at tænke: Kan man egentlig have hest uden at lade hele sit liv handle om den? Svaret er nok ikke helt sort-hvidt, men måske behøver livet med hest heller ikke altid være alt eller intet.
Når man har sin egen hest, bliver stalden hurtigt en fast del af hverdagen. Hesten skal passes, og afhængigt af opstaldningsformen kan der også være fold, fodring, udmugning og andre praktiske opgaver. Læg dertil ridning, undervisning, smed, dyrlæge og alt det uforudsete, der har en imponerende evne til at dukke op på de mest upraktiske tidspunkter.
Pludselig er kalenderen ikke bare din egen længere. Det behøver ikke være negativt. For stalden kan også være det sted, man glæder sig til at komme hen efter en lang dag. Problemet opstår måske først, når følelsen af “jeg vil i stalden” langsomt bliver erstattet af “jeg skal i stalden.”
Når man ejer en hest, kan det være svært ikke at føle, at man bør bruge al den tid, man kan, på den.
Hvis man ikke har redet i et par dage, kan den dårlige samvittighed begynde at melde sig. Burde jeg træne mere? Burde vi være længere i vores udvikling? Burde jeg tage i stalden, selvom jeg egentlig er træt? Men ikke alle dage behøver at være produktive.
En dag med en strigletur, lidt hygge på folden eller bare de nødvendige praktiske ting er også en dag med hest. Og en fridag fra stalden, hvis hestens pasning selvfølgelig er dækket ind, gør dig ikke til en dårligere hesteejer.
“Jeg kan ikke. Jeg skal ud til hesten.” Den sætning har nok forladt munden på en hesteejer eller to.
Når hesten er en stor del af ens liv, er det naturligt, at den også bliver prioriteret højt. Men venner, familie, arbejde, ferie og alle de andre ting, man holder af, behøver ikke automatisk komme i anden række.
Nogle gange må rideturen være kortere, flyttes til en anden dag eller helt droppes, fordi der er noget andet, man gerne vil. Hesten er en del af dit liv, den behøver ikke være hele dit liv.
Noget af det sværeste ved at finde en balance er måske ikke tiden, men den dårlige samvittighed. For selv når hesten står trygt på folden med mad, vand og selskab, kan tankerne sagtens være i stalden. Burde jeg have været der i dag? Får den nok opmærksomhed? Burde jeg ride mere?
Men mere tid er ikke nødvendigvis det samme som bedre tid. Det vigtigste må være, at hestens behov bliver mødt, og at den trives. Derefter må der også gerne være plads til, at ejeren gør det samme.
Der findes ikke én rigtig måde at have hest på. Nogle elsker at være i stalden hver eneste dag. Andre har en part, får hjælp til de praktiske opgaver eller står et sted, hvor en større del af den daglige pasning er inkluderet.
For nogle er fem ugentlige rideture helt naturligt. For andre fungerer tre bedre. Nogle konkurrerer næsten hver weekend, mens andre er lykkelige for en tur i skoven, når tiden og vejret passer. Det afgørende er ikke nødvendigvis, hvordan andre får hestelivet til at fungere. Det er, om den løsning, man selv har valgt, fungerer for både hest og menneske.
Det perfekte hesteliv kan hurtigt komme til at se temmelig travlt ud. Man skal helst træne varieret, tage til undervisning, udvikle sig, holde udstyret pænt, være den engagerede staldveninde og selvfølgelig samtidig have styr på arbejde, familie, venner og resten af livet.
Det er meget at nå. Måske bliver work-life-horse-balancen lidt nemmere, når man accepterer, at nogle uger bliver fyldt med ridning og stalddage, mens andre ikke gør. Der må gerne være perioder, hvor hesten fylder meget og der må også gerne være perioder, hvor noget andet fylder mere.
At eje en hest vil næsten altid kræve prioriteringer. Det er svært at komme udenom, når ens hobby er et levende dyr med daglige behov, men det betyder ikke nødvendigvis, at alt andet skal tilpasses hesten.
Måske findes den perfekte work-life-horse-balance slet ikke. Måske ændrer den sig hele tiden alt efter arbejde, familie, økonomi, ambitioner og hvor man er i livet og måske er målet heller ikke at fordele tiden perfekt. Det er bare at skabe et hesteliv, hvor der stadig er plads til resten af livet også.