Annonce
Hest springer.
Springgamacher er en fast del af træning og springstævner for mange, men hvorfor bruger vi det egentlig eller hvordan beskytter de hesten? Foto: Shutterstock

Talentfulde springheste klar til Championatsfinaler

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Den sidste springkvalifikation i Dansk Ride Forbunds Championater for ungheste powered by Pavo er afviklet, og over 100 talentfulde ungheste er klar til finalen på Blue Hors 11. – 14. oktober. Resultaterne af kvalifikationerne, og hvilke heste der er videre til finalen, kan nu ses på Dansk Ride Forbunds hjemmeside.

Over 100 ungheste samles på Blue Hors


Der er lagt op til et brag af en spring- og dressurfest, når Blue Hors flotte anlæg danner rammen om Dansk Ride Forbunds Championatsfinaler powered by Pavo. Efter seks spændende kvalifikationer fordelt i hele landet, mødes de bedste unge rideheste på Blue Hors i oktober. I springchampionatet er det de 40 bedste og ligeplacerede 4- og 5-årige heste, der er videre til finalen, og for de 6-årige springheste, er det de 25 bedste og ligeplacerede, der er finaleklar.

Spændende finaler


Det er uden tvivl nogle meget talentfulde heste, der springer om de eftertragtede placeringer i finalerne. Hos 4-års hestene topper Laila Pedersen og Katrinelund Satisfaction listen efter de seks kvalifikationer med 8,5 point. I finalen for 5-årige er der ikke mindre end fem heste med 8,5 point i toppen, men øverst på listen ligger Maria Bjørnkjær Bennedsgaard og Chinett Ask med 8,6 point. Parret vandt desuden finalen i 4-års championatet sidste år. Endelig er Martin Neergaard og Fanta blevet tildelt 6-års kvalifikationernes højeste point på 8,6, mens Søren Møller Rohde med Umberto Ask og Jesper Meyenburg med Bøgegårdens Gladiola begge har opnået 8,5.

Finalen fyldes op ved afbud


Finalestævnet afvikles som nævnt på Blue Hors 11. – 14. oktober, og der er nu åbent for tilmelding på Go! Har du en finaleplads, som du IKKE ønsker at benytte, skal du give besked på dressur@rideforbund.dk. DRF kan dermed tilbyde pladsen til den næste på listen. DRF vil også bede alle championatsdeltagere om at sikre, at deres telefonnummer på Go! er korrekt, så vi kan kontakte ryttere længere nede af listen, hvis der er afbud. Der suppleres op indtil to dage før opvarmningsklassen ved finalen, men det forudsættes, at hesten har opnået minimum 7 i karakter ved en kvalifikation.

Se alle resultater her

Annonce

Seneste artikler

Hvis stjernetegn var hestepiger

Læs mere →

Tag testen: Hvilken type staldveninde er du?

Læs mere →

Staldkatten: medarbejderen ingen har ansat

Læs mere →

Tilbage i gear: genopbyg rutinen med hesten i september

Læs mere →

8 ting, du bliver glad for at have liggende i bilen som hestepige

Læs mere →

10 gode grunde til at date en hestepige

Læs mere →

Ny hest i flokken – sådan giver du den en god introduktion

Læs mere →

Hestepas til føllet: fristerne og hvad forsinkelse koster

Læs mere →

Jyske heste siden 1989: dyrlægen bag en truet race

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 36696249
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk