Annonce
Sweden International Horse Show
Cathrine Dufour med Atterupgaards Cassidy var begejstret for Sweden International Horse Show. Foto: Roland Thunholm

Cathrine Dufour vinder Grand Prix i Göteborg!

Leaderboard ad (930x180)Rectangular ad (336x280)

Efter et flot ridt og en ny personlig rekord, vinder Cathrine Grand Prix ved world cup stævnet i Göteborg. Hun red til 80,674 % og slog verdensetteren Isabel Werth og Emilio der red til 79,718 %. På de efterfølgende placeringer kom Patrick Kittel og Delauney og Jessica Von Bredow-Werndl.

Efter Klassen udtalte Cathrine sig til SVT om blandt andet Cassidy og hendes nye træner Nathalie Zu-Zayn Wittgenstein:

Han var rigtig rigtig god, og det var en meget spændene dag, efter at have været 15 år med en træner, var jeg lidt på tæerne i dag, for at se hvordan dette team ville virke. Opvarmningen var super, min præstation i ringen idag var god, jeg havde en bedre følelse i passagen i dag end jeg har haft længe, så jeg var bare så lettet og så glad at jeg kunne lave en fejlfri tur idag. Isabel lavede en fejl i dag tror jeg, så jeg tror vi i toppen.

Om hendes nye træner udtaler Cathrine:

Jeg har redet ved Rune(Willum red.) næsten hele mit liv, han var som en ekstra far for mig, så det er sikkerheden i at have en gammel træner der kender alting ind og ud, med Nathalie er det hele nyt, men stilen passer perfekt til os og hun har været rigtig god til at stille sig ind på Cassidy og jeg og idag var der næsten ingen forskel ud over jeg havde en lidt bedre følelse end før.

Grand Prix kür rides imorgen fredag og kan følges på bland andet FEI TV.

Læs også: Cathrine Dufour atter helt med i toppen i Aachen

Annonce

Seneste artikler

Hestedagbogen: hyggeligt og nyttigt at skrive ned, hvad i laver

Læs mere →

To timer, fem dage om ugen: Er hestelovens minimumskrav egentlig god hestevelfærd?

Læs mere →

Lær hesten at stå stille: tre små trin og en gulerod

Læs mere →

Sådan ved du, at din hest trives: 5 små valg i hverdagen

Læs mere →

Gnæg, prust og hvin: 6 hestelyde og hvad de siger om humøret

Læs mere →

Hvor ofte skal hesten have smed? Gør besøget til en fast aftale

Læs mere →

Bidløst hovedtøj i dressur: det skal du træne, før du stiller op

Læs mere →

Staldhunden: medarbejderen, du altid kan regne med møder ind

Læs mere →

Pintoen: Den brogede hest, der ikke er en egentlig race

Læs mere →
Om os
Malgré Tout er Danmarks digitale medie for ryttere og mennesker med hestesport som lidenskab og livsstil.

Malgré Tout | en del af Højvig ApS
  • Studiestræde 5
    4300 Holbæk
  • CVR: 36696249
  • +45 70 27 43 00
  • info@malgretout.dk